Čeští milovníci architektury se letos poprvé mohli seznámit s dílem Ericha Mendelsohna, jednoho z nejvýznamnějších architektů 20. století, jinak než prostřednictvím knih a internetu. Výstava s výstižným názvem Dynamika a funkce byla původně naplánována na období od 22. května do 5. července, ale pro velký úspěch byla prodloužena o další dva týdny. Uskutečnila se v ostravském Domě umění, přičemž je třeba podotknout, že toto město nebylo zvoleno náhodě. Právě v Ostravě se totiž nachází jediná Mendelsohnova stavba v Česku, jež je zároveň jeho vůbec poslední stavbou kontinentální Evropy.
Erich Mendelsohn se narodil 21. března 1887 v polském Olsztynu, kde také absolvoval středoškolské vzdělání na místním gymnáziu. Architekturu vystudoval na Technické vysoké škole v Berlíně. Svou první práci v oboru získal v Mnichově. Mendelsohn často cestoval a během několik let navštívil Itálii, Holandsko, Palestinu, Řecko, Korsiku i Spojené státy americké, kam po nástupu nacistů k moci v roce 1933 společně se svou manželkou emigroval a v roce 1953 také zemřel.
Světoběžník s citem pro kontext
Přístup k architektuře u Mendelsohna se vyznačuje dvěma protichůdnými tendencemi. Jednak ve svých návrzích nezapře své umělecké pozadí a vliv bezpočtu talentovaných přátel z této oblasti, jednak se přísně držel myšlenky, aby každá jeho stava sloužila své funkci. Termín urbanismus, neboli v případě Mendelsohna snaha o zohledňování okolí městského prostředí při realizaci svých staveb, asi nejlépe vystihuje jeho ideové zázemí.
Mendelsohnovy stavby se nacházejí jak v rodném Polsku, Německu, Rusku, Norsku, Velké Británii, tak v Izraeli a Americe. V jeho portfoliu nalezneme jak obytné a nákupní domy, tak stavby sakrální a budovy sloužící jako kulturní centra či výstavní síně. Množství nádherných staveb bohužel nebylo realizováno, nicméně zájemci si je mohli alespoň prohlédnout na ostravské výstavě. Zmíněná česká stavba, obchodní dům Bachner, respektive Horník, byl vybudován v roce 1933 na rohu Zámecké a Puchmajerovy ulice v Moravské Ostravě, kde stojí navzdory nevhodnému zacházení za druhé světové války i reálného socialismu dodnes.
Dynamika a funkce v Ostravě
Výstavu Dynamika a funkce jsem osobně navštívil a zanechala na mně velmi dobrý dojem. Kurátor vhodně doplnil zvolené fotografie a skici o detailní modely vybraných staveb, přičemž vše bylo přirozeně doplněno výstižnými popisky. Ty navíc odkryly i Mendelsohnovu jinou stránku, a sice jako vnímavého politického komentátora, teoretika umění a myslitele, který usiloval spojit svět Ameriky a Ruska prostřednictvím architektury. Pokud jste Mendelsohnovu tvorbu zatím přecházeli, mohu jen doporučit, abyste jí věnovali svou pozornost.
zdroj: http://www.trojhlavydrak.com/, http://cs.wikipedia.org/…h_Mendelsohn