Silikon – fenomén, který zaplavil naše domácnosti, ač před lety se nad ním každý pousmál a považoval jej spíše za scifi. Dnes to je jinak. Silicon je již běžným vybavením v kuchyních. Ale je opravdu natolik převratný, že s přehledem utře keramické, teflonové, skleněné pomocníky?
Když se řekne silicon
Silikon je anorganicko – organický polymer, jinak také je polysiloxan. Má jedinečné vlastnosti a velikou tvárností ční nad všemi ostatními materiály.Tak pružný a flexibilní materiál v domácnostech ještě nebyl. Vyniká také vysokou tepelnou odolnosti (− 60 až +350°C), odolává i UV záření. Silicon je voděodolný a propouští páru. Jeho královstvím však není jen domácnost. Díky svým unikátním vlastnostem je využíván i v mnoha dalších odvětvích – jako součást některých materiálů, tj. olejů, past, impregnací, tmelů, kaučuků, emulzí a laků.
Unikátní silicon
V kuchyni můžete mít silikonových celou řada malých i větších drobností – hlavně těch na pečení. V této oblasti je silicon jedinečný a dává pečení zcela nový rozměr díky svým pružným a ohebným pastelově zbarveným tvarům forem. Ty nepotřebují žádné vymazávání a nepůsobí jim obtíže vyklápění hotového moučníku, jako u jiných tvrdých materiálů. Navíc se v podstatě nedá rozbít (pokud na silicon nepůjdete s ostrým nožem). Velkým plusem, který kvitují mnohé ženy, je skvělá úložnost – formy se dají srolovat, složit, zmáčknout. Zaberou tak minimum místa, přičemž i takto uložené formy se vrátí bez problému do své původní podoby.
Další výhodou je nízká spotřeba energií. Díky využívání silikonových forem ušetříte, (na všech druzích energii, tedy ať pečete na jakémkoli zdroji). Formy mají vysokou tepelnou vodivost a udrží teplo. Se silicon formou se doba pečení zkracuje až o třetinu! To již stojí za to do nákupu silicon věciček investovat. A údržba? Jednoduchost sama. Postačí jen omýt (vhodné jsou i od myčky), osušit a uložit. Siliconové potřeby v kuchyni nevstřebávají pachy ze surovin a jsou hygienické, přičemž třeba dózy je možno použít i ke skladování v mrazničce.
Snad jediným (již letmě zmíněným) kazem je u siliconu malá odolnost vůči mechanickému poškození. Zničit si je můžete neopatrnou manipulací s ostrými předměty, pískem, drátěnkou, atp. Takže s noži, jehlicemi, kovovými špejlemi a vidličkami pozor.
Úvodní obrázek: Suiidet/Flickr.com