Nedávno zemřelý umělec Jan Kaplický byl významným českým architektem. Pojďme si trochu přiblížit jeho život a především jeho tvorbu…
Jeho život v kostce
Jan Kaplický se narodil roku 1937 a zemřel letos (2009) v lednu. Pochází z umělecké rodiny a jeden z jeho prvních projektů, na kterých se podílel, bylo Centre Georges Pompidou v Paříži. Posledních třicet let působil v architektonickém studiu Future Systems, v kanceláři s velmi inovativním přístupem a zajímavým designem.
Kaplický jako architekt
Jan Kaplický se zaměřovat především na high-tech styl. A co si přesně pod tímto stylem představit?
High-tech styl neboli průmyslový styl se snaží využívat nejmodernější technologie a moderních materiálů a přitom se snaží zachovat si svou jednoduchost a praktičnost. Částečně vychází z funkcionalismu a z konstruktivismu a využívá hlavně odstínů šedé a černé barvy. U tohoto stylu jsou dominantní prosklené plochy, surové cihly a studený kovový materiál. Zaměřuje se na to, aby design vypadal tak, jakoby celá stavba byla v pohybu.
Dříve se tento styl využíval jen v architektuře. V poslední době se stále častěji využívá i při řešení designu interiéru. Mezi jeho návrhy patří např. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka (České Budějovice), Národní knihovna na Letné (Praha). Z těch zahraničních si jmenujme např. Selfriges building v Birmingahu. Velmi zajímavým projektem je také jeho plovoucí most, který je vystavěn v londýnské čtvrti Canary Wharf, mateřská škola, která připomíná ulitu, nebo stanice metra v Neapoli. Nejenže byl slavným architektem, ale své myšlenky šířil dál. V zahraničí vyučováním na univerzitách, u nás vydáváním knih, např. Česká inspirace, Skteches atd.
Ocenění
Jan Kaplický byl ceněným architektem. Získal např. prestižní britskou cenu za architekturu Stirlig Prize, kterou dostala za londýnské kriketové studio Lord´s Media Centra. Měl dostat i cenu od našeho ministerstva kultury, ale tu odmítl, protože mu právě u nás nedovolili realizovat některé ze svých staveb.