Světlo je důležité. I doma. Pokud ho není dostatek v přirozené formě je nutno si na to posvítit. Třeba industrálně!
Tenhle styl je sice trochu pro někoho strohý, ale také ryze a velmi praktický. A na jeho strohosti mu může velmi ubrat prostor, kam bude industrální osvětlení zakomponováno.
Industrální směr vznikl cca v 60. letech minulého století. Jeho prapříčinou byl fakt, že se hledalo využití starých továren, skladů a jiných osiřelých průmyslových prostorů. A přišlo se na to, že při správném pojetí interiéru je i takový prostor vhodný k bydlení. Tomu odpovídá i styl věcí, které jsou v něm použity.
Přestože na někoho může interiér zařízený v tomto duchu působit až surově, nelze mu upřít osobitost, originalitu a kreativnost. Kombinuje prvky minimalismu, vintage a moderny a neodmyslitelně k němu patří kov, sklo, dřevo, beton a cihly.
Tipy jak osvětlit takovýto interiér
- jednoduchost a praktičnost
- inspirace továrním prostředím
- jako hlavní osvětlení zvolit větší jednoduché závěsné svítidlo z kovu nebo betonu
- barevnost svítidel je vhodná laděná do odstínu šedé, antracitové, černé či petrolejové barvy
- parádně vyzní dekor svítidla – ale úplně jinak než je běžné – na vnitřní straně
- k osvětlení určité části prostoru (pracovní kout, jídelní stůl), stačí přidat menší závěsná, stojací či stolní světla
- ani zde se fantazii se meze nekladou – lze volit svítidla inspirovaná reflektory, dílenskými světly nebo jakoukoli recyklovanou průmyslovou součástkou
- barevně by měly korespondovat s hlavním osvětlením a továrním industrálním stylem, anebo využít kontrastu žluté, jasně červené nebo oranžové barvy
- pěkně vyzní i barva mědi, mosazi a chromu
- švih tomu dodají barevné textilní kabely s jakoukoli wolframovou žárovkou
A i na osvětlení haly, předsíně a chodby pokračujte ve stejném duchu, kdy je ideální boční osvětlení na zeď z materiálu jako je kov či beton.
Zdroj foto Claro.cz
Autor: Pavla Jelínková