Do pestrobarevného světa ateliérového skla láká výstava Glass Line, která se uskuteční od 29. listopadu až do 5. ledna v Bibloo Concept Store ve 4. patře OD Kotva v Praze. Expozice představí díla ikon českého sklářství, jako jsou Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či Bohumil Eliáš senior, ale také současné generace sklářů, kteří sbírají vavříny především v zahraničí. Na návštěvníky čeká na čtyřicet objektů od těch drobnějších až po dvoumetrové plastiky, k vidění bude sklo foukané, lepené, tavené i optické.
Je to pouze malá ukázka toho, jak čeští skláři dokážou mistrně pracovat se sklem, ať už ve žhavé podobě, kdy se sklo ručně tvaruje přímo u sklářské pece, nebo jej potom týdny a měsíce pečlivě a trpělivě opracovávají broušením a leštěním,“ vysvětluje Lukáš Hora, kurátor výstavy Glass Line. Výstavu pořádá společnost Art Lines, která stojí také za populárním sochařským festivalem Sculpture Line. Pro výstavu zvolili organizátoři netradiční prostory, místo zářivé galerie dali přednost rušnému obchodnímu domu.
„Chceme jít jinou cestou, snažíme se přenést umění za lidmi, do prostor, kde se přirozeně pohybují. Stejně tak jako jsme se Sculpture Line přinesli sochy k lidem, vytvořili z ulic a veřejných prostranství živé galerie, chceme i sklo doslova postavit lidem do cesty. Ukázat, že není třeba se ho bát,“ vysvětluje Ondřej Škarka ze společnosti Art Lines.
Návštěvníci výstavy budou mít příležitost vidět práci nastupující sklářské generace, tedy těch, kteří s materiálem začínají pracovat nebo není jejich hlavní doménou. Stejně tak budou k vidění díla světově proslulých sklářských umělců, jejichž skleněné sochy jsou umístěny v řadě významných muzeí a privátních sbírek po celém světě.
„Když se řekne Kupka, Filla, Sýkora nebo Zoubek, tak každý ví, o koho se jedná. A my bychom byli rádi, kdyby takto byli vnímáni i čeští umělci pracující se sklem. Ti jsou častěji známější v zahraničí a doma svou tvorbu téměř vůbec neprezentují. Byla by velká škoda, aby se většina těchto jedinečných a fascinujících skleněných objektů vůbec nedostala mezi českou veřejnost,“ vysvětluje Martin Valach ze společnosti Art Lines.
K takovým umělcům bezesporu patří Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Tato umělecká dvojice je právem označována za legendy nejen českého, ale také mezinárodního sklářského řemesla. Společně vytvořili celou řadu unikátních a jedinečných skleněných plastik, které jsou do dnešního dne nepřekonatelné v uměleckém pojetí a řemeslném zpracování. Do pomyslné síně slávy patří i Bohumil Eliáš senior, jenž byl v kontextu české scény ateliérového skla 20. století jednou z nejvýraznějších postav, tvůrcem, který se svou originální tvorbou zapsal i do světového kontextu.
Na výstavě budou k vidění také díla jeho syna, Bohumila Eliáše mladšího, který pokračuje v rodinné tradici. Ke sklářům, kteří mají větší renomé zahraničí než doma, patří také Petr Hora. Jeho skleněné objekty jsou zastoupeny v řadě významných muzeí a soukromých sbírek po celém světě. Horovy skleněné plastiky byly vystaveny i na světové výstavě Expo 2015 v Miláně a dnes patří mezi sběrateli z celého světa k nejvyhledávanějším autorům, kteří pracují se sklem.
Současnou generaci sklářů bude reprezentovat například Tomáš Hlavička, který kombinuje techniku taveného tabulového skla a vrstvení plátkových kovů, Rudolf Burda a jeho foukané sklo kombinované s nerezovou ocelí, Ivana Šrámková, Tomáš Brzoň či Jan Exnar, který patří k nejvýznamnějším studentům prof. Libenského. Pozornosti by určitě neměla uniknout díla Michala Macků a jeho fotografické obrazy přenesené na sklo.
Výstava Glass Line je zdarma přístupná od 29. listopadu až do 5. ledna 2018. Podrobné informace k výstavě i zastoupeným autorům naleznete na Glass-line.cz .
Úvodní foto: Michal Macků, Fotoobraz
Zdroj foto: Art Lines; Glass-line.cz