Současná nabídka produktů bydlení je bohatá, široká a velká. Někdy se v ní člověk i ztrácí. Kupříkladu koberců, koberečků a předložek je tolik, že je těžké si vybrat ten svůj – vhodný a správný. A jsou vůbec ještě koberce zapotřebí?
Ano, mají ještě koberce v našich domácnostech vůbec smyls, když se neustále propagují podlahové krytiny typu vinylu, plovouček, marmolea či dřevěných parket a prken?
Náš průzkum zjistil, že i dnes je pro mnoho lidí koberec neodmyslitelnou součástí bydlení. Znamená pro ně především útulnost, harmonii a komfort. Na druhou stranu je trápí problematická údržba některých typů koberců a vyšší prašnost v interiéru s nimi. Přesto jsou koberce, koberečky a předložky stále populární, a mnozí by bez nich bydlet nechtěli. Proč? Protože i tak mají koberce a koberečky mnohé plusy.

Jaké to jsou?
- Umí interiér zabydlet
- Přispívají k útulnosti
- Dodávají teplo od nohou
- Mnohé jsou antialergické a také pohlcují prach
- Tlumí hluk
- Jsou příjemné pro chůzi
- Zvyšují pohodlí interiéru
- Navyšují komfort bydlení
- Jsou krásným dekoračním doplňkem dané místnosti
- Vylepšují vnitřní klima příbytku
- Zpříjemňují stolování, jsou-li umístěny pod stolem a židlemi, navíc tlumí odsouvání židlí a hluk s tím spojený
- Zajišťují větší bezpečnost, obzvláště pro děti a starší osoby

Pořízením koberce do interiéru přinášíte jakýsi pohlcovač prachu, který není na podlaze natolik viditelný jako třeba na holé plovoučce či dlaždicích. Tak napomáhají i příjemnějšímu ovzduší v místnosti. Tyto kousky také krásně absorbují hluk, a tak je v interiéru vždy s nimi lepší akustika. Díky koberci nerezonují zvuky o zdi, strop a podlahu. A platí, že čím větší koberec, tím lépe hluk pohltí.
Na holé podlaze můžete lehce uklouznout a zranit se, proto s kobercem dostáváte i větší bezpečí v příbytku jak pro vás, tak pro vaše děti, vnuky i staré rodiče. Ba co víc – pád na holé podlaze je bolestivější než ten na koberci. Koberce se vcelku (až na výjimky) lehce udržují a čistí. Pravidelným vysáváním (ideálně 1× týdně) je zbavíte prachu. Jednou za čas je dobré je vyvětrat a vyklepat, či nechat vyčistit strojově – na sucho, a ideálně i na mokro.

Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková