6/4
Botníky – kde schovat boty?

Botníky – kde schovat boty?

6. dubna 2009 v 00.00 , Předsíň

Sponzorované odkazy:

Předsíň, ve které jsou botníky nejčastěji umístěny, slouží jako prostor komunikační, jelikož jde o první místnost, která zprostředkovává vstup do bytu či domu. Předsíň by měla splňovat především funkci praktickou, v místnosti odkládáme a oblékáme svrchní oděv a obuv, tudíž základní předsíňový nábytek musí tvořit odkládací stěna a botník.

Velikost a umístění botníku

Velikost botníku se nejčastěji odvíjí od počtu členů domácnosti, průměrná česká žena disponuje zhruba 10 páry bot, muž 8 páry a na jedno dítě připadá přibližně 6 párů bot. Pokud není domácnost vybavena šatnou, je botník jediným úložným prostorem celoroční obuvi. Při koupi botníku musíme vycházet z celkového počtu bot, velikost úložného prostoru odvodíme z násobku šířky jednoho páru bot, hloubka botníku vychází z délky obuvi.

Materiál

Dvířka a ostatní čelní plochy můžeme vybírat z materiálu dle našeho vkusu, vnitřek by však měl být vyroben z lehce omyvatelného a vysoce odolného materiálu. Barevné provedení botníku by mělo být skloubeno s odstíny předsíně a především s podlahou. K velmi oblíbeným a moderním materiálům, pro výrobu botníků, patří ratan. Botníky z ratanu dodají každé předsíni vzdušnost, lehkost a jednoduchost. K nejlevnějším typům patří botníky vyrobené z lamina, jejichž nevýhodou je kratší životnost. Vyrábějí se v širokém barevném a dezénovém provedení, vybírat můžeme z odstínů imitace dřeva, travertinu, mramoru či pastelových barev. K nejdražším typům patří botníky vyrobené z masivního dřeva, jehož cenové rozpětí závisí na zvolené dřevině. Vysokou cenu kompenzuje dlouhá životnost a stabilita výrobku.

Typy botníků

K nejlevnějším typům patří botníky plně otevřené, které mohou být zavěšeny na stěně nebo postaveny na zemi. Podoba těchto botníků připomíná regál, ve kterém jsou šikmo upevněné příčky jenž slouží k odkládání obuvi. Vedle estetických nedostatků spočívá jeho nevýhoda i v odkládání mokré či velmi špinavé obuvi. Plně otevřené botníky jsou k dostání v dřevěném, plastovém či kovovém provedení.

Do menších předsíní jsou ideálním řešením vyklápěcí botníky, ve kterých je obuv uložena ve svislé poloze. K nevýhodám však patří nemožnost uložení vyšší obuvi, jelikož hloubka botníku se pohybuje mezi 15 – 20 cm.

K nejoblíbenějším typům patří botníky s klasickými či posuvnými dvířky, ve kterých je obuv uložena ve vodorovných policích. Hloubka klasických botníků se pohybuje mezi 35 – 40 cm, vnitřní prostor je přizpůsoben k uložení vysoké i nízké obuvi. Do menších předsíní bychom měli volit botníky s posuvnými dvířky, jelikož ušetříme prostor, který je potřebný k otevírání dvířek.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS