Koupelnu můžeme charakterizovat jako místnost, jejíž prostory používáme k základní hygieně několikrát za den a zároveň ji vnímáme jako prostor určený k odpočinku a relaxaci.
Základní vybavení koupelen zůstává po celá desetiletí v nezměněném stavu, moderní technologie však přispěly ke kvalitě a úrovně zpracování použitého materiálu. Nabídka sortimentu koupelnového vybavení se podstatně rozšířila a dispoziční řešení koupelnového interiéru se mnohonásobně zlepšilo. Do dnešních, moderních a stylových koupelen přibylo více textilií, k nejvyužívanějším patří osušky, ručníky, záclony a opomenout samozřejmě nesmíme, téměř vždy přítomné, koupelnové předložky.
Podstatným úkolem, koupelnových předložek, je zamezení nežádoucího stékání vody z právě se vykoupaných či osprchovaných členů domácnosti. Koupelnové předložky zaujímají výsostné postavení před vanou nebo sprchovým koutem, čímž vedle estetického hlediska splňují i hledisko praktické. Přítomnost koupelnových předložek před koupacími prostory přispívá k bezpečnosti proti možnému uklouznutí a příjemnému pocitu našlápnutí.
Tuzemský trh nabízí nepřeberné množství tvarového, materiálového, vzorového i barevného provedení koupelnových předložek. K oblíbeným tvarům patří geometrické vzory, nejoblíbenější je obdélník a ovál. K perfektně sladěným barevným kombinacím patří přítomnost maximálně dvou až tří barevných odstínů.
Typy koupelnových předložek
Koupelnové předložky se vyrábějí z nejrůznějších druhů materiálů, k oblíbeným patří bavlna, umělá vlákna, hedvábí, různé směsi přírodních materiálů i umělých příměsi.
K nejžádanějším patří koupelnové předložky vyrobené z přírodních materiálů, k jejichž výrobě se používá přírodní příze. K velkým výhodám přírodních koupelnových předložek patří vysoká míra savosti, snadná údržba a dlouhodobé uchování barevné sytosti. Luxusním a elegantním dojmeme působí koupelnové předložky vyrobené ze žinylkové bavlněné příze, které však patří k finančně náročnějším doplňkům.
Největší procento koupelnových předložek se vyrábí z polyakrylových vláken, jejichž výhodou je vysoká jemnost, měkkost a dlouhodobě přetrvávající pružnost. Kvalita těchto koupelnových předložek je dána délkou vlasu, která se pohybuje od 15 do 30 mm, čím se číslo více blíží číslu 30, tím je povrch předložky jemnější a hebčí. K důležitým aspektům, při výběru koupelnové předložky, patří i hustota vlasu, čím je povrch hustější, tím je odolnost proti sešlapání vyšší.
Gumové koupelnové předložky se pomalu, ale jistě vytrácejí téměř ze všech koupelnových interiérů. K jejich velkým nevýhodám patří snadná pronikavost vody skrz podložku na povrch podlahy, nesavost a neestetičnost.