Blahodárný účinek teplé koupele na lidské tělo i psychiku, zaznamenali naši předkové již v období antiky. Teplá koupel obohacena nejrůznějšími druhy bylin, vonných květů a éterických olejů však byla výsadním právem bohatých a urozených.
Rohové vany zpozorovaly světlo světa až s příchodem akrylátu, který se na českém trhu objevil koncem 70. let minulého století. K výhodám akrylátu patří schopnost vytvarovat vanu do různých atypických tvarů, snadná montážní variabilita finálního výrobku, vysoká kvalita, lesklost povrchu a velmi snadná údržba.
Rohové vany nejlépe vyniknou ve větších koupelnách, jelikož si oproti klasickým vanám žádají více prostoru. Na tuzemském trhu můžeme vybírat z pestré velikostní nabídky rohových van, vždy však mějme na paměti, že čím větším prostorem bude vana disponovat, tím větší bude spotřeba vody a zároveň i spotřeba elektrické energie. K velkým přednostem rohových van patří vysoká míra pohodlí a komfortu pro psychicky i fyzicky unavené tělo.
Typy rohových van
Rohové vany se vyrábějí ve dvou základních provedení, a to v modelu symetrickém a asymetrickém. Symetrické rohové vany disponují tvarem pravoúhlého, oblého trojúhelníku se shodně dlouhými odvěsnami. Symetrické rohové vany nejlépe vyniknout v dostatečně prostorných koupelnách. Naopak rohové vany asymetrické, disponující různě dlouhými odvěsnami, jsou vhodné především do menších koupelen nebo při koupelnových rekonstrukcí.
Rohové vany se vyrábějí v levém či pravém provedení, modely jsou zpravidla opatřeny mělkým sedátkem a prostornou odkládací plochou. Dražší modely rohových van mohou být opatřeny hydromasážním systémem, který fungují na principu hydromasáže nebo airmasáže (perličkový systém). Rohové vany s hydromasážním systémem fungují na bázi podvodních trysek, které silným tlakem masírují určitou část lidského těla. Naopak vany s perličkovým systémem proměňují vodu v jemně perlivou lázeň, která rovnoměrně působí na celé lidské tělo.