Základním tvůrčím prvkem každé moderní zahrady jsou stálezelené i kvetoucí keře, různé velikosti a objemnosti. Ozdobou zahrady jsou keře nejen kvetoucí, ale také zelené s barevnými plody, keře barevně kombinované nebo keře atypického vzhledu.
Okrasné keře nejsou jen pro okrasu
Ačkoli si okrasné keře pořizujeme do svých zahrad za účelem estetickým, splňují i účel praktický. Okrasné keře dokáží vytvořit příhodné podmínky pro život hmyzu a ptactva, kteří nám za oplátku na zahrádce zdarma likvidují škůdce.
Některé druhy keřů se dokáží bohatě a mohutně rozrůst, pokud je vysadíme v blízkosti plotu, zabraňují průniku prachu a zplodin do naší zahrady. Vrostlé keře nás dokáží chránit před zvídavými pohledy zvenčí a navozují intimní a soukromou atmosféru.
Ani ptactvo nepřijde zkrátka, jelikož v podzimních měsících jsou některé druhy keřů doslova posety plody, které jsou pro ně lahodnou pochoutkou.
Rozmístění okrasných keřů
Většina okrasných keřů není náročná na pěstitelní podmínky, zpravidla je můžeme umístit volně v zahradě dle potřeby. Z estetického hlediska bychom okrasné keře měli umisťovat do skupinových výsadeb nebo solitérně.
Pokud chceme vytvořit z okrasných keřů živý plot, je nutné vysazovat keře v těsné blízkosti, jedině tak docílíme hustého porostu. V případě solitérního umístění vysazujeme keře dle potřeby tak, aby v zahradě zaujímaly dominantní postavení.
Rozmístění okrasných keřů v zahradě vychází především z kompozičního řešení, velikosti a uspořádání či snoubení s ostatními rostlinami. Výběr okrasných keřů je tedy nutno přizpůsobit stávající zahradě, rostlinám, prostředí i vlastnímu vkusu.
Okrasné keře kvetoucí
Za okrasné keře jsou zejména považovány ty, které nám kvetou a nabízejí nám tak barevnou podívanou. K nejčastějším se řadí různé druhy růží (klasické i popínavé, velkokvěté i drobnokvěté). Nádherným, barevně kvetoucím keřem je budleje – komule neboli „motýlí keř“, který přitahuje pestrobarevné motýlí roje. Keř kvete v různých barvách, nejčastěji bíle, fialově (v různých odstínech – tmavé i světlé), tmavomodře i růžově.
Mezi kvetoucí keře také patří různé typy vřesů (v rýzných barevných provedeních), vilín (v barvě žluté, oranžové i červené), ibišek venkovní s bohatým květenstvím.
K oblíbeným kvetoucím okrasným keřům patří hortenzie, žlutě kvetoucí kerie – zákula nebo voňavý šeřík.
Okrasné keře zelené
K oblíbeným zeleným keřům či jehličnatým keřům patří ilex – cesmína s tmavězelnými, nádherně tvarovanými listy. Efektně působí i dekorativní keř s barevně žíhanými listy – bobkovišeň panašovaná nebo keř s výrazně červenými listy tavola červenolistá.
Oblíbeným jehličnanem je kryptomerie japonská, která v zahradě vytváří solitérní prvek i dominantu.
Okrasné keře plné bobulí
K bobulovým keřům patří pámelník (s bílými plody), keř hlohyně se žlutými drobnými plody, červené plody magnólie, oválně červené plody dřišťálu.
Exotický vzhled plodů nabízí keř rakytníku řešetlákového, který se stává v současné době velmi žádaným.
zdroj: http://www.zahradnictvi-tereza.cz http://www.primazahrada.cz